Sammensætning af frokostmåltider
Ifølge principperne skal frokostmåltider bestå af:
- Grøntsager og frugter
- Bælgfrugter, fisk, kød og æg
- Kornprodukter og kartofler
- Lidt fedtstof
- Evt. nødder og frø
- Evt. lidt mælkeprodukter og ost
Særligt om frokost
Når I følger principperne, er der for morgenmåltider følgende detaljer og undtagelser:
Grøntsager og frugter – der skal være nok
I kolde frokostmåltider med brød, inkl. sandwich skal grøntsager og frugter udgøre mindst ¼ af måltidet.
Har I fx en pålægsbuffet, så kan I vælge at
- have grønt tilbehør til alle pålægstyper
- tilbyde en eller flere fade, hvor der udelukkende eller hovedsageligt er grøntsager og frugter på.
På en pålægsbuffet kan ¼ grøntsager og frugter altså vurderes ud fra det enkelte pålægstilbud eller samlet for pålægsbuffeten.
Grøntsager og frugter – der skal være nok
I salattilbud kan I bruge op til 1/4 råvarer, der ikke er grøntsager, bælgfrugter, frugter, nødder, frø og dressing. Det kan fx være pasta, bulgur, fisk mv. Lad råvarerne følge principperne.
Eksempler:
- Pasta, bulgur, cous cous, og ris i salattilbud: 4 ud af 5 gange skal det være fuldkornsvarianter. Varier med kartofler.
- Bælgfrugter er en grøntsag og kan derfor altid indgå i salattilbud. I kan udelade fisk, kød og æg eller lade fisk, kød og æg hver indgå 1 ud af 5 gange.
Tilbyder I salatbuffeten som separat tilbud, der skal udgøre et frokostmåltid i sig selv, så sørg for at der er
- grøntsager og frugter
- kornprodukter (fx pasta, bulgur eller lignende) og kartofler
- bælgfrugter, fisk, kød og æg
- lidt fedtstof i form af en oliebaseret dressing
- evt. nødder og frø
- evt. lidt mælkeprodukter og ost
Når I vælger pålæg
Hver gang I tilbyder 5 slags pålæg (måske over flere dage) vil en god fordeling være:
- 2 slags bælgfrugtpålæg
- 1 slags fiskepålæg
- 1 slags kødpålæg
- 1 slags æggepålæg
I kan dog vælge at servere fisk hver gang som pålæg.
Hvis I i løbet af en uge (5 dage) tilbyder 3 slags pålæg dagligt, fx. på en pålægsbuffet, er det samlet 15 slags pålæg I serverer i løbet af ugen. Så vil fordelingen se således ud for de 15 slags pålæg:
- 6 bælgfrugtpålæg
- 3 fiskepålæg
- 3 kødpålæg
- 3 æggepålæg
Hvis I vælger at servere fisk hver gang som pålæg, og I tilbyder f.eks. 3 slags pålæg dagligt, kan fordelingen se således ud:
- bælgfrugtpålæg hver gang
- Fiskepålæg hver gang
- Skiftevis æggepålæg og kødpålæg hver gang
Æg eller andet
Andet kan dække vegetarretter (med f.eks. nødder og/eller ost) eller grød.
Læs mere her

Råvareoversigt
Råvareoversigten viser, hvad der er vigtigt, når I skal vælge råvarer i en sund madlavning, der samtidig tager hensyn til klimaet.

Portionsstørrelser
Her kan I finde vejledende mængder for portionsstørrelser.
