
Ejeren af den lille hobbybesætning må fra i dag og de kommende uger ikke flytte dyr til eller fra ejendommen uden styrelsens tilladelse.
”Fugleinfluenza er meget udbredt blandt vilde fugle, og 2025 havde vi 14 udbrud og måtte aflive mere end 300.000 fugle. Derfor vil jeg også gerne opfordre til, at alle ejere af hobbybesætninger gør, hvad de kan, for at beskytte deres fugle. Skift blandt andet fodtøj inden du går ind til dine dyr, og hold foder og drikkevand under fast tag”, lyder det fra veterinærchef Bente Holst.
Råd & regler
Ejere af hobbyfjerkræ eller andre fugle har ansvar for at beskytte deres dyr, og undgå, at smitten spreder sig. Ejere har pligt til at kontakte en dyrlæge, hvis de får mistanke om, at deres fugle kan være smittet med fugleinfluenza.