Nye certifikatmodeller klar til test
Certifikatmodellerne til hhv. Ny Kaledonien og Jordan overgår til udstedelse via DIX d. 17. juni 2025. Disse certifikatmodeller er nu tilgængelige for test i DIX anmodermodul.
Eventuelle kommentarer sendes til Fødevarestyrelsen på DIX@fvst.dk senest 22. april 2025.
Det understreges, at certifikaterne som udgangspunkt overføres 1:1 fra Certifikatdatabasen til DIX, og den to-ugers testperiode åbner derfor ikke op for indholdsmæssige ændringer af certifikaterne, som vil kræve en genforhandling med tredjelandet.
International Handel vil på det kraftigste anmode om, at erhvervet undlader at sende DIX-udgaverne af certifikaterne til deres importør eller andre kontaktpersoner i det pågældende tredjeland før tidligst fire uger inden den planlagte ibrugtagningsdato i DIX.
Se udrulningsplanen frem til sommerferien inkl. testperioder her
Varsling om modelopdatering d. 9. april
I forbindelse med det ekstraordinære servicevindue d. 9. april kl. 14-20 opdateres følgende model. Opdateringen forårsager at oprettede kladder på modellen bliver annullerede. Vi beklager de gener, dette måtte medføre.
- La 23,0-6597, Foder indeholdende mælk eller produkter heraf til Thailand: Der foretages tekniske rettelser ift. forsegling: Muligheden for at vælge 'Andet' fjernes.
Tilbagemelding efter testperioden for certifikatmodellerne til Brasilien, Chile og Mauritius
Nedenstående af de indkommende kommentarer til certifikatmodellerne til Brasilien, Chile og Mauritius er implementeret:
|