Mælk, råmælk og produkter heraf
Der er specifikke betingelser for import af mælk, råmælk og produkter heraf til foder ud over de generelle betingelser for import af animalske biprodukter fra tredjelande.
Råvarer som må importeres
Mælk- og mælkebaserede produkter skal være fremstillet af kategori 3-materiale som beskrevet i artikel 10, litra e), f) og h).
Råmælk og råmælksprodukter skal være fremstillet af kategori 3-materiale fra levende dyr. Dyrene må ikke have udvist tegn på nogen sygdom, som kan overføres til mennesker eller dyr via råmælk.
Læs om kategorier inden for animalske biprodukter
Import- og transitbetingelser
Mælk, mælkebaserede produkter, råmælk og råmælksprodukter skal opfylde kravene i gennemførelsesforordningens bilag XIV, kapitel I, afsnit 4.
Import skal være tilladt fra tredjelandet
Mælk og mælkebaserede produkter må importeres fra tredjelande, der er opført i bilag I til forordning 605/2010.
Råmælk og råmælksprodukter må importeres fra tredjelande, der er opført som godkendt i kolonne A i bilag I til forordning 605/2010.
Sundhedscertifikat
Import af mælk og mælkebaserede produkter samt råmælk og råmælksprodukter fra tredjelande kræver et sundhedscertifikat. Produkterne skal være ledsaget af sundhedscertifikatet under transporten til det EU-godkendte grænsekontrolsted, hvor veterinærkontrollen finder sted.
- For mælk og mælkebaserede skal certifikatet være i overensstemmelse med denne model i gennemførelsesforordningen: bilag XV, kapitel 2(A).
- For råmælk og råmælksprodukter skal certifikatet være i overensstemmelse med denne model i gennemførelsesforordningen: bilag XV, kapitel 2(B).
Lovstof
Find reglerne i gennemførelsesforordningen, bilag XIV, kapitel I, tabel 1, nr. 4 og afsnit 4.