Animalske biprodukter er animalske produkter, som ikke er bestemt til konsum, uanset om de er egnet til konsum eller ej. Animalske produkter bliver animalske biprodukter, så snart det besluttes, at de ikke vil blive anvendt til konsum. Denne beslutning er irreversibel.
Afledte produkter er produkter, der er fremstillet ved en eller flere behandlinger, omdannelser eller trin i forarbejdningen af animalske biprodukter.
Animalske biprodukter, som gennemgår en eller flere behandlinger, omdannelser eller trin i forarbejdningen, betegnes som "afledte produkter".
Animalske biprodukter kan udgøre en potentiel risisko for folke- og dyresundheden og skal derfor behandles forsvarligt. Det skal derfor sikres, at animalske biprodukter og afledte produkter håndteres i overensstemmelse med forordningen om animalske biprodukter (1069/2009) samt Gennemførelsesforordningen (142/2011).
Registrering og godkendelse
Der er krav om godkendelse af driftsledere, herunder virksomheder og anlæg, der forarbejder, håndterer eller opbevarer animalske biprodukter, som udgør en betydelig risiko for folke- og dyresundheden, med specielt fokus på animalske biprodukter, som kan udgøre en risiko for sikkerheden i foderkæden.
Der er krav om registrering af alle driftsledere, herunder virksomheder, anlæg og brugere, der forarbejder eller håndterer animalske biprodukter, som ikke anses for at udgøre en betydelig risiko for folke- og dyresundheden. Transportører og forhandlere af animalske biprodukter eller afledte produkter skal også registreres.
Kategorisering af animalske biprodukter
Animalske biprodukter inddeles i kategori 1-, 2- eller 3-materiale, alt efter hvilken risiko de enkelte produkter udgør for omgivelserne. Kategori 1-materiale er det, der udgør den potentielt største risiko for folke- og dyresundheden.
For afledte produkter gælder bestemmelserne for den kategori af animalske biprodukter, de er afledt af (se forordningen om animalske biprodukter, artikel 7). Kategoriseringen ændres dermed ikke, selvom det animalske biprodukt forarbejdes eller behandles på andre måder.
Som udgangspunkt må der ikke ske sammenblanding af kategorier, men hvis det sker, skal blandingen kategoriseres som den laveste kategori der er i blandingen:
- blandinger af kategori 1- og 2-materiale kategoriseres som kategori 1
- blandinger af kategori 1- og 3-materiale kategoriseres som kategori 1
- blandinger af kategori 2- og 3-materiale kategoriseres som kategori 2
Der skal altid rengøres og desinficeres ved skift mellem kategorier.
Kategori 1-materiale
I forordningens artikel 8 er det listet op, hvilke animalske biprodukter der er kategori 1-materiale. Dette kan f.eks. være:
- dyr eller animalske biprodukter, der udgør en risiko hvad angår BSE/TSE:
- dyr/materiale fra dyr, inficeret med BSE/TSE, eller som mistænkes for at være det
- specificeret risikomateriale (SRM) eller dyr og animalske biprodukter der indeholder SRM på bortskaffelsestidspunktet
- forsøgsdyr, cirkusdyr, selskabsdyr eller zoo-dyr
- vildtlevende dyr som mistænkes for at være inficeret med smitsomme sygdomme der kan overføres til dyr eller mennesker
- animalske biprodukter der stammer fra dyr som har været underkastet en ulovlig behandling, f.eks. hormonbehandling
- animalske biprodukter der indeholder visse restkoncentrationer
- animalske biprodukter indsamlet ved spildevandsbehandling på:
- kategori 1-forarbejdningsanlæg
- virksomheder og anlæg hvor der fjernes/håndteres SRM
- køkken- og madaffald i international fart
Kategori 2-materiale
I forordningens artikel 9 er det listet op, hvilke animalske biprodukter der er kategori 2-materiale. Dette kan f.eks. være:
- husdyrgødning, umineraliseret guano eller indhold fra fordøjelseskanalen
- dyr og dele af dyr, der hverken er kategori 1- eller 3-materiale, bl.a.:
- selvdøde eller aflivede dyr der ikke er slagtet til konsum
- dyr aflivet ved sygdomsbekæmpelse
- oocytter, embryoner og sæd der ikke er til avlsformål
- fjerkræ der er døde i ægget
- animalske biprodukter med restkoncentrationer af veterinærlægemidler eller visse andre restkoncentrationer
- animalsk materiale, der ikke er kategori 1, som er indsamlet ved behandling af spildevand fra:
- kategori 2-forarbejdningsanlæg
- slagterier, hvor der ikke slagtes dyr indeholdende SRM
- animalske produkter erklæret uegnede til konsum pga. mulig forekomst af fremmedlegemer
- animalske biprodukter der ikke er kategori 1-materiale, og som er importeret eller indført fra et tredjeland, og som ikke overholder EF-veterinærbestemmelserne vedrørende import eller indførsel til fællesskabet
- animalske biprodukter som hverken er kategori 1 eller 3
Kategori 3-materiale
I biproduktforordningens artikel 10 er det listet op, hvilke animalske biprodukter der er kategori 3-materiale. Kategori 3-materiale er opdelt i to hovedgrupper: "Kategori 3-materiale, der stammer fra slagterier" og "Andre typer kategori 3-materiale". I det følgende anvendes betegnelserne AM- (ante mortem) og PM- (post mortem) kontrol.
AM-kontrol er et tilsyn, som foretages på et levende dyr før slagtning for at afgøre, om dyret er egnet til slagtning med konsum for øje. PM-kontrol er en undersøgelse af et dyr efter slagtning med henblik på at erklære det egnet til konsum.
Kategori 3-materiale der stammer fra slagterier
Materialer i dette afsnit stammer fra dyr, der er slagtet på et slagteri i overensstemmelse med EU-lovgivningen. Denne type kategori 3-materiale kan f.eks. være:
- slagtekroppe eller dele af dyr der er slagtet og godkendt til konsum ved AM- og PM-kontrollen, som af kommercielle grunde ikke er bestemt til konsum, jf. artikel 10, litra a
- slagtekroppe eller dele af dyr som er godkendt ved AM-kontrollen og erklæret uegnede til konsum ved PM-kontrollen. Materialet har ikke udvist tegn på smitsomme sygdomme, der kan overføres til mennesker eller dyr, jf. artikel 10, litra b, nr. i
- følgende materialer der stammer fra dyr godkendt ved AM-kontrollen og hvor resultatet af PM-kontrollen ikke er relevant:
- fjerkræhoveder, fjer, svinebørster, jf. artikel 10, litra b, nr. ii, iv og v
- huder, skind, fødder og horn, jf. artikel 10, litra b, nr. iii, fra:
- dyr, hvor der ikke er krav om TSE-test
- drøvtyggere, der er blevet testet negative for TSE i overensstemmelse med TSE-forordningen
- blod fra følgende dyr, jf. artikel 10, litra d:
- dyr, hvor der ikke er krav om TSE-test
- drøvtyggere, testet negativ for TSE i overensstemmelse med TSE-forordningen
- fedtvæv fra dyr, jf. artikel 10, litra o
Dette kan f.eks. være:
animalske biprodukter fra fjerkræ og lagomorfer slagtet på bedriften, jf. forordning nr. 853/2004, og som ikke udviste tegn på sygdomme, som kan overføres til mennesker eller dyr, jf. artikel 10, litra c
- vanddyr (fisk, bløddyr, krebsdyr – men ikke havpattedyr) og dele af vanddyr, der ikke udviste tegn på smitsom sygdom, der kan overføres til mennesker eller dyr, jf. artikel 10, litra i
-
animalske biprodukter fra vanddyr, som stammer fra fødevarevirksomheder, jf. artikel 10, litra j
- følgende produkter fra dyr, der ikke udviste tegn på smitsom sygdom, som kan overføres til mennesker eller dyr:
- skaller fra skaldyr med blødt væv eller kød, jf. artikel 10, litra k, nr. i
animalske biprodukter fra rugerier, æg og æggebiprodukter, herunder æggeskaller, jf. artikel 10, litra k, nr. ii
daggamle kyllinger aflivet af kommercielle årsager, jf. artikel 10, litra k, nr. iii
blod, placenta, uld, fjer, hår, horn, hornspåner og rå mælk fra levende dyr, jf. artikel 10, litra h
huder, skind, hove, fjer, uld, horn, hår og pelse fra visse døde dyr, jf. artikel 10, litra n
hvirvelløse vand- og landdyr som ikke er patogene for mennesker, jf. artikel 10, litra l
dyr og dele af dyr tilhørende de zoologiske ordener Rodentia og Lagomorpha, jf. artikel 10, litra m
animalske biprodukter fra fremstilling af produkter bestemt til konsum, herunder affedtede knogler og grever, jf. artikel 10, litra e
tidligere fødevarer, jf. artikel 10, litra f
Tidligere foder, jf. artikel 10, litra g
Køkken- og madaffald, som ikke er kategori 1 jf. artikel 10, litra p
Læs
mere om animalske biprodukter fra rugerier her
Bortskaffelse og anvendelse
Der er nogle helt generelle restriktioner for anvendelse som gælder for animalske biprodukter og afledte produkter. Det står beskrevet i forordningen artikel 11 (1069/2009). Det er således forbudt at anvende disse til:
- fodring af landdyr (bortset fra pelsdyr) med forarbejdet animalsk protein afledt af kroppe eller dele af kroppe af dyr af samme art
- fodring af opdrættede fisk med forarbejdet animalsk protein afledt af kroppe eller dele af kroppe af opdrættede fisk af samme art
- fodring af opdrættede dyr (bortset fra pelsdyr) med køkken- og madaffald
- fodring af opdrættede dyr med foderplanter fra jordarealer hvorpå der er blevet anvendt organiske jordforbedringsmidler (OGJ) (bortset fra husdyrgødning), medmindre høsten eller afgræsningen finder sted efter et tidsrum, der sikrer passende kontrol af risici for folke- og dyresundheden og varer mindst 21 dage.
Bortskaffelse og mulig anvendelse af animalske biprodukter afhænger af hvilken kategori de tilhører. Det står i forordningens artikel 12, 13 og 14 for de respektive kategorier.
NB: forbrænding/medforbrænding af henholdsvis kategori 1 , 2, og 3-materiale skal ske i anlæg godkendt eller registreret i henhold til biproduktforordningen.
Kategori 1-materiale kan
Kategori 2-materiale kan:
bortskaffes direkte som affald uden eller efter forudgående forarbejdning:
- anvendes som brændsel til forbrænding med eller uden forudgående forarbejdning
anvendes i biogas- eller komposteringsanlæg
forarbejdes ved tryksterilisering og anvendes til fremstilling af organiske gødningsstoffer og jordforbedringsmidler (OGJ) (
dog ikke relevant for frass, læs mere her)
anvendes uforarbejdet på jordarealer, hvis der er tale om husdyrgødning, indhold fra fordøjelseskanalen, mælk eller råmælk
anvendes til fremstilling af visse afledte produkter
Kategori 3-materiale kan
bortskaffes direkte som affald uden eller efter forudgående forarbejdning:
- anvendes som brændsel til forbrænding med eller uden forudgående forarbejdning
forarbejdes og anvendes til fremstilling af foder
forarbejdes og anvendes til fremstilling af organiske gødningsstoffer og jordforbedringsmidler (OGJ)
anvendes til fremstilling af råt foder til selskabsdyr
anvendes i biogas- eller komposteringsanlæg
anvendes til fremstilling af visse afledte produkter
anvendes uforarbejdet på jordarealer, hvis der er tale om mælk eller råmælk
Der gælder særlige regler for anvendelse af animalske biprodukter og afledte produkter i særlige tilfælde, herunder ved anvendelse til forskning, kunstneriske udstillinger, diagnostik og undervisning. Det gælder uanset artikel 12, 13 og 14. Fødevarestyrelsen kan give en såkaldt artikel 17-tilladelse under visse betingelser.
Indsamling, identifikation og mærkning
Når driftsledere frembringer animalske biprodukter og afledte produkter, der er omfattet af forordningen om animalske biprodukter, skal de animalske biprodukter identificeres, hvilket betyder, at de skal kategoriseres og mærkes.
I forordningen om animalske biprodukters artikel 21 samt i Gennemførelsesforordningens artikel 17 og bilag VIII, kapitel I og II, beskrives reglerne for indsamling af animalske biprodukter og afledte produkter og identifikation.
Animalske biprodukter skal indsamles og identificeres uden unødig forsinkelse. Krav om mærkning skal sikre, at de animalske biprodukter og afledte produkter kan identificeres og fortsat holdes adskilt under indsamlingen.
Der er som udgangspunkt følgende krav til mærkning af de animalske biprodukter:
- Kategori 3-materiale skal mærkes "Kategori 3-materiale" og "Ikke til konsum"
- Kategori 2-materiale skal mærkes "Kategori 2-materiale" og "Ikke til foderbrug"
- Kategori 1-materiale skal mærkes "Kategori 1-materiale" og "Kun til bortskaffelse"
Sporbarhed, handelsdokumenter og fortegnelser
Sporbarheden af animalske biprodukter og afledte produkter skal sikres ved anvendelse af handelsdokumenter og fortegnelser.
I forordningen om animalske biprodukters artikel 21 og 22 samt i Gennemførelsesforordningens artikel 17 og bilag VIII, kapitel III og IV, beskrives reglerne for sporbarhed af animalske biprodukter og afledte produkter.
Ved transport og omsætning skal animalske biprodukter og afledte produkter være ledsaget af et handelsdokument samt et sundhedscertifikat, når det kræves. Desuden skal afsenderen, transportøren og modtageren føre en række fortegnelser over forsendelserne af de animalske biprodukter og afledte produkter (se senere afsnit). Disse fortegnelser skal opbevares i mindst to år og forelægges myndighederne på forlangende.
Handelsdokument
Animalske biprodukter og afledte produkter skal være ledsaget af et handelsdokument ved transport og omsætning indenfor Danmarks grænser og mellem EU-landene.
Handelsdokumentet skal udfærdiges i mindst 3 eksemplarer til henholdsvis producent, transportør og modtager. Originalen følger forsendelsen til bestemmelsesstedet.
Modtageren opbevarer originalen. Producenten og transportøren opbevarer hver en kopi. Handelsdokumentet skal underskrives af den ansvarlige person eller afsender. Underskriftens farve skal afvige fra den påtrykte.
Handelsdokumenter skal opbevares i mindst to år og forelægges myndighederne på forlangende.
Der skelnes mellem produkter "til foder" og "til teknisk brug" (teknisk brug er alt andet end foder). Produkter som skal anvendes til teknisk brug må ikke komme ind i foderkæden. Det er derfor afgørende, at de krævede oplysninger vedrørende foder fremgår af handelsdokumentet. Foder må kun fremstilles af visse typer kategori 3-materiale. I disse tilfælde vil det skulle fremgå af handelsdokumentet, hvilket underpunkt i artikel 10 de hører under, f.eks. "Kategori 3-materiale, artikel 10, litra b, nr. i".
Handelsdokument ved national transport
Her er en skabelon til et handelsdokument der kan anvendes ved transport af animalske biprodukter/afledte produkter i Danmark.
Det udfyldte handelsdokument printes ud, underskrives og kopieres.
Ved transport og omsætning inden for Danmarks grænser er det muligt at benytte et andet handelsdokument, i papirudgave eller elektronisk form, forudsat at et sådant handelsdokument som minimum indeholder følgende oplysninger, jf. forordning 142/2011, bilag VIII, Kapitel III, nr. 6:
- dato for afsendelse af materialet
- angivelse af kategori
- for kategori 3-materiale og deraf afledte produkter, der skal anvendes til fodringsformål skal desuden angives:
- dyreart
- henvisning til det relevante punkt i artikel 10 i Biproduktforordningen
- dyrets øremærkenummer, hvis relevant
- mængden af materialet – angives som vægt, rumfang eller antal kolli
- materialets oprindelsessted, som materialet afsendes fra, samt godkendelses- eller registreringsnummer i henhold til bilag VIII i Gennemførelsesforordningen (142/2001)
- transportørens navn og adresse samt godkendelses- eller registreringsnummer
- modtagerens navn og adresse samt godkendelses- eller registreringsnummer, som er tildelt i henhold til forordning (EF) nr. 1069/2009 eller (EF) nr. 183/2005, alt efter hvad der er relevant
- hvis relevant: oprindelsesvirksomhedens/-anlæggets godkendelses- eller registreringsnummer, som er tildelt i henhold til forordning (EF) nr. 1069/2009 eller forordning (EF) nr. 852/2004, (EF) nr. 853/2004 eller (EF) nr. 183/2005, alt efter hvad der er relevant
- hvis relevant: behandlingens art og behandlingsmetoder
- den ansvarlige persons underskrift – farven skal afvige fra påtrykkets farve.
Alternativt sporbarhedssystem
Ved national transport og omsætning af animalske biprodukter er der endvidere mulighed for at Fødevarestyrelsen kan tillade, at oplysningerne fremsendes via et alternativt sporbarhedssystem. For at systemet kan tillades, skal oplysninger beskrevet ovenfor under "Handelsdokument til national transport" fremgå af sporbarhedssystemet.
Hent ansøgningsskema til Alternativt sporbarhedssystem her
Undtagelser fra dokumentkravet ved transport indenfor Danmarks grænser
Der er visse undtagelser, hvor et handelsdokument ikke er påkrævet. Det gælder ved transport indenfor Danmarks grænser ved:
- køkken- og madaffald der sendes til forbrænding som affald
- tidligere fødevarer der sendes til forbrænding som affald
- gylle/husdyrgødning. (Hvis det afsendes fra slagteristald eller samlested skal der også foreligge en skriftlig aftale mellem afsender og modtager).
Dog gælder det, at sporbarheden for disse produkter stadig skal sikres, dvs. der skal foreligge anden dokumentation for, hvilke produkter der er blevet afsendt, mængden heraf samt dato, afsender og modtager. En faktura, hvoraf dette fremgår, kan f.eks. bruges som dokumentation.
Læs mere her om regler for indsamling og anvendelse af handelsdokument af køkkenmadaffald og tidligere fødevarer til anvendelse i biogasanlæg
Fortegnelser over forsendelse af animalske biprodukter
Afsender, transportør og modtager af animalske biprodukter og afledte produkter skal føre fortegnelser over forsendelserne. Disse skal gemmes i minimum to år. Desuden findes nogle særskilte krav til fortegnelser angående visse animalske biprodukter eller afledte produkter i Gennemførelsesforordningens bilag VIII, kapitel IV, afsnit 2-7.
Nedenstående oplysninger fremgår også af handelsdokumentet, så derfor kan man gemme handelsdokumenterne og bruge dem som fortegnelser. Hvis denne mulighed benyttes, skal man som modtager af animalske biprodukter være opmærksom på, at modtageren skal skrive dato for modtagelse af materialet på handelsdokumentet.
Alle skal føre fortegnelser over:
- angivelse af kategori
- for kategori 3-materiale og deraf afledte produkter, der skal anvendes til fodringsformål, skal desuden angives:
- dyreart
- henvisning til det relevante punkt i artikel 10 i Biproduktforordningen
- dyrets øremærkenummer, hvis relevant
- mængden af materialet – angives som vægt, rumfang eller antal kolli
Afsenderen skal desuden føre fortegnelser over:
- dato for afsendelse af materialet
- transportørens navn og adresse samt godkendelses- eller registreringsnummer
- modtagerens navn og adresse samt godkendelses- eller registreringsnummer
Transportøren skal desuden føre fortegnelser over:
- dato for afsendelse af materialet fra anlægget
- materialets oprindelsessted
- modtagerens navn og adresse samt godkendelsesnummer
Modtageren skal desuden føre fortegnelser over:
- materialets oprindelsessted
- transportørens navn og adresse samt godkendelses- eller registreringsnummer
- dato for modtagelse af materialet
Transport
Reglerne for transport af animalske biprodukter og afledte produkter og identifikation af kategori er beskrevet i forordningen om animalske biprodukters artikel 21 samt i Gennemførelsesforordningens artikel 17 og bilag VIII, kapitel I og II. Det skal sikres, at animalske biprodukter og afledte produkter kan identificeres og fortsat er adskilte og identificerbare under indsamling og transport.
Animalske biprodukter og afledte produkter skal transporteres i:
- forseglet ny em ballage,
- tildækkede lækagesikre containere eller
- tildækkede lækagesikre køretøjer.
Emballagen skal bortskaffes ved forbrænding eller på anden måde i overensstemmelse med EU-lovgivningen.
Under transport, skal animalske biprodukter og afledte produkter ledsages af et handelsdokument eller sundhedscertifikat, når det kræves. Se mere om dette under "Sporbarhed, handelsdokumenter og fortegnelser".
Temperatur
Visse animalske biprodukter skal transporteres under den rette temperatur. Temperaturen afhænger af, hvilket materiale der transporteres, og hvad det skal anvendes til.
Animalske biprodukter fra kød og kødprodukter, der ikke længere er bestemt til konsum, og som skal anvendes til fremstilling af fodermidler eller råt foder til selskabsdyr, skal transporteres ved højst 7°C. Uforarbejdet kategori 3-materiale, der skal anvendes til fremstilling af fodermidler eller forarbejdet foder til selskabsdyr, skal oplagres og transporteres nedkølet, frosset eller ensileret, medmindre det forarbejdes indenfor 24 timer efter indsamlingen eller afslutningen på oplagringen, og den efterfølgende transport foregår i transportmidler, hvor oplagringstemperaturen holdes.
NB. Alt kategori 3-materiale, der bliver fordærvet, skal kategoriseres som kategori 2-materiale.
Mærkning under transport
Hvordan de enkelte materialer skal mærkes, er beskrevet i Gennemførelsesforordningens bilag VIII, kapitel II. Under transport og oplagring skal en etiket, der er anbragt på emballagen, containeren eller køretøjet, klart angive de animalske biprodukter eller afledte produkters kategori, samt en beskrivelse af hvad de kan anvendes til. Som udgangspunkt er der tale om nedenstående krav:
- for kategori 3-materiale:
- "Kategori 3- materiale" og "Ikke til konsum"
- for husdyrgødning eller indhold fra fordøjelseskanalen:
- "Kategori 2-materiale" eller "Husdyrgødning"
- for andet kategori 2- materiale:
- "Kategori 2-materiale" og "Ikke til foder" eller "Ikke til foderbrug"
- for kategori 1-materiale:
- "Kategori 1-materiale" og "Kun til bortskaffelse"
Desuden er der en lang række specifikke krav til mærkningen af visse materialer. Disse kan ses i bilag VIII, kapitel II, nr. 2 b.
Ved afsendelse af animalske biprodukter eller afledte produkter til en anden medlemsstat, skal det sikres, at emballage, containere eller køretøjer, som minimum i transportperioden, tydeligt er mærket med farvekoderne:
- kategori 3-materiale: grøn farve
- kategori 2-materiale: gul farve (undtagen husdyrgødning eller indhold af fordøjelseskanalen)
- kategori 1-materiale: sort farve
Rengøring og desinfektion
Ved krydskontaminering forstås kontaminering af en råvare eller et produkt med en anden råvare eller et andet produkt. Der tænkes især på tilfælde, hvor der er risiko for, at produkter påvirker andre produkter i skadelig retning.
I tilfælde, hvor der f.eks. er tale om transport af døde produktionsdyr (kategori 2) og efterfølgende transport af foder eller produkter, der skal anvendes til fremstilling af foder (kategori 3), vil der være risiko for krydskontaminering, og som udgangspunkt vil et sådan skift mellem kategorier ikke kunne tillades.
Krydskontaminering kan undgås, når man ved brug af genbrugscontainere kun anvender containerne til et bestemt animalsk biprodukt eller afledt produkt. Fødevarestyrelsen (veterinærenheden) kan tillade, at genbrugscontainere anvendes til transport af forskellige kategorier af animalske biprodukter eller afledte produkter forudsat, at de rengøres og desinficeres, hver gang de er blevet brugt, således at krydskontaminering hindres.
Der må ikke ske sammenblanding mellem uforarbejdede animalske biprodukter og afledte produkter (forarbejdede animalske biprodukter). Hvis der alligevel sker sammenblanding, skal blandingen betragtes som uforarbejdet. Der skal altid rengøres og desinficeres ved skift fra uforarbejdet til forarbejdet materiale.
Køretøjer, genbrugscontainere, materiel m.v., som kommer i kontakt med animalske biprodukter eller afledte produkter, skal holdes rene. Hvis de ikke udelukkende anvendes til bestemte animalske biprodukter eller afledte produkter, således at krydskontaminering undgås, skal de desuden:
- være rene og tørre inden brug
- rengøres, vaskes og desinficeres efter hvert brug
- være rene og tørre inden brug
Ved transport af foder skal rengøring og desinfektion foregå i henhold til Foderhygiejneforordningen og TSE-forordningen. Se mere i afsnittet "Foderformål".
Transport til og fra biogasanlæg
Foderformål
Transport af foder skal foregå i henhold til artikel 6 og bilag II i Foderhygiejneforordningen (nr. 183/2005) og bilag IV i TSE-forordningen (nr. 999/2001 med senere ændringer). Læs mere i pjecen "Transport af foder".
Køkken- og madaffald bestemt til minkfoder skal udover bestemmelserne i foderlovgivningen også opfylde Gennemførelsesforordningen, nr. 142/2011, bilag VIII, kapitel I, afsnit 1, punkt 2.
Eksempel: Ved skift mellem kørsel med køkken- og madaffald bestemt til minkfoder, og andet foder eller andre animalske biprodukter, skal køretøjer, genbrugscontainere, materiel m.v. rengøres, vaskes og desinficeres efter brug i hvert enkelt tilfælde, og være rene og tørre inden brug.
Lovstof og regler
På EU-Kommissionens hjemmeside:
På Fødevarestyrelsens hjemmeside:
Ændret 12. december 2022