18-06-2010

Advarsel mod kosttilskud fra Svenskkosttilskud.dk

Fødevarestyrelsen advarer nu forbrugerne mod at købe kosttilskud fra hjemmesiden www.svenskkosttilskud.dk. Fødevarestyrelsen har konstateret, at hjemmesiden blandt andet sælger produkter med indhold af synefrin og koffein i kombination. Produkterne er både ulovlige og farlige. Kombinationen af synefrin og koffein kan give hjerte-kar-lidelser, knogleskørhed og påvirke centralnervesystemet.
Hjemmesiden henvender sig til danske forbrugere, men er tilsyneladende registreret af en virksomhed i Sverige og ikke underlagt de danske myndigheders kontrol. Det kan da heller ikke udelukkes, at hjemmesiden sælger andre sundhedsskadelige produkter. Fødevarestyrelsen har kontaktet de svenske myndigheder og orienteret dem om hjemmesiden.
Fødevarestyrelsen har flere gange tidligere advaret mod kosttilskud med kombinationer af synefrin og koffein. Fødevarestyrelsen råder forbrugerne til at være meget forsigtige og søge grundige oplysninger om kosttilskud,  hvis de forhandles over internettet, men ikke sælges i almindelige butikker. Særligt skal forbrugerne være varsomme ved køb af kosttilskud på udenlandske hjemmesider. Hjemmesiderne er ikke underlagt de danske myndigheders kontrol.

Hvis man vil sikre sig, at et kosttilskud er omfattet af myndighedernes kontrol, kan man på hjemmesiden Altomkost.dk tjekke om kosttilskud er lovligt registreret hos Fødevarestyrelsen.

 

 

Kontakt
Mette Christiansen på tlf. 33 95 62 26 eller Søren Langkilde på tlf. 33 95 61 43.