I pressemeddelelse udsendt den 12. december 2002 om en danskfødt ko slagtet i Italien, blev det oplyst, at indledende undersøgelser gav anledning til mistanke om, at koen var angrebet af BSE. Den danske ambassade i Rom har senere meddelt Fødevaredirektoratet, at det italienske referencelaboratorium i Torino har gennemført videregående undersøgelser, som bekræfter, at koen har BSE.
Gennem den danske ambassade i Rom bad Fødevaredirektoratet de italienske myndigheder om yderligere dokumentation. Denne dokumentation er nu modtaget og den bekræfter, at koen er af dansk afstamning.
Koen er født i 1996 og er som toårig eksporteret til Italien. Med den nuværende viden om overførslen af BSE kan det derfor ikke afvises, at dyret er blevet smittet i oprindelsesbesætningen.
Efter denne konstatering vil der blive iværksat følgende tiltag:
- Kreaturer i oprindelsesbesætningen samt de dyr, som er flyttet til andre besætninger, vil blive aflivet og sendt til forbrænding. Dyr over 24 måneder vil blive testet for BSE. Nedslagning og destruktion af dyrene planlægges at ske snarest muligt.
- Plantedirektoratet er i gang med en nærmere undersøgelse af, hvordan smitten er kommet ind i foderet.
- Der er eksporteret dyr fra oprindelsesbesætningen til andre lande end Italien. Disse lande bliver orienteret om dette BSE -tilfælde.
- Udlandet bliver informeret om de danske forholdsregler via skrivelser sendt til de danske ambassader og statskonsulenter.
Oprindelsesbesætningen ligger i Fødevareregion Viborgs område. Besætningen består af ca. 150 kreaturer. Besætningen og dyr solgt fra denne blev sat under offentligt tilsyn, da resultatet af den indledende prøve blev kendt.
BSE –situationen i Danmark
I alt er der konstateret BSE hos ti danskfødte kreaturer i Danmark. Udover fire tilfælde hos normale slagtedyr er der fundet seks tilfælde blandt selvdøde og syge kreaturer. Det seneste tilfælde af BSE er fundet i november måned 2002.
Der er tidligere fundet BSE hos et danskfødt kreatur i udlandet, idet der i Portugal blev konstateret BSE hos en dansk født ko i juli måned 2002.
Flere informationer om BSE kan læses på Fødevaredirektoratets hjemmeside, www.fdir.dk