Fødevaredirektoratet har gennemført en kontrolundersøgelse af kosttilskud, der viser, at 11 ud af de i alt 106 kosttilskud, der indgik i undersøgelsen, er bestrålede eller indeholder en bestrålet ingrediens. Herudover er der fire kosttilskud, som med stor sandsynlighed indeholder en mindre mængde af en bestrålet ingrediens. Ingen af produkterne var mærket med oplysning om bestråling, som de ifølge reglerne skal være.
Den danske undersøgelse bekræfter en tidligere undersøgelse fra England i juni 2002, hvor der også blev fundet en lang række bestrålede kosttilskud uden korrekt mærkning.
Det er ikke farligt at spise kosttilskud, der er bestrålede eller indeholder bestrålede ingredienser, men forbrugerne skal have mulighed for at vælge, om de vil købe bestrålede varer eller ej. Derfor skal produkterne være mærket med oplysning herom.
Man kan bestråle madvarer for at sikre en længere holdbarhed, idet bestrålingen hæmmer eller udrydder bakterier og andre mikroorganismer. I Danmark må man kun bestråle krydderier og krydderurter. Det kan være den type ingredienser, der viser tegn på bestråling i kosttilskuddene. Men i nogle af produkterne kan der også være tale om andre bestrålede ingredienser. De vil i så fald være ulovlig anvendt i produktet.
De partier af kosttilskud, der med sikkerhed er bestrålede, er: Den Grønne Bogense pille (lot nr. 8056-3), Valeriane Extract 10% (lot nr. 452026), Ingefærrod kapsler (lot nr. 0139502), Prosan Silica Forte (lot nr. 2321), By Nature aloe vera tabletter (lot nr. av/1003), Rio Amazon, guarana 100 % (lot nr. BN 03338), Rio Paratudo, Pfaffia, ginseng (lot nr. 101074), Guarana ekstrakt 16 % (lot nr. 403453), Horsetail powder (lot nr. S02847), Rødkløver ekstrakt (lot nr. 5120310) og Neolic hvidløgskapsler (lot nr. L304201).
De partier af kosttilskud, der med stor sandsynlighed indeholder en mindre mængde af en bestrålet ingrediens, er: Evelle tablets (lot nr. 022012), Melbrosia, kapsler (lot nr. 101101V/60), By Nature cats claw capsules (lot nr. 006032) og Blue berry tabletter (lot nr. 2680).
Det er virksomhedernes ansvar at sikre, at produkterne overholder reglerne vedrørende bestråling. Fødevareregionerne er blevet anmodet om at følge op på overtrædelserne over for de ansvarlige.
De 11 ulovlige partier vil blive krævet fjernet fra hylderne, og der vil blive givet bøder til de firmaer, der har overtrådt reglerne.
For de fire partier, som med stor sandsynlighed indeholder bestrålede ingredienser, vil virksomhederne blive påbudt at fremlægge dokumentation for, at produkterne ikke er bestrålede. Hvis en sådan dokumentation ikke kan fremlægges, vil de også blive fjernet.
Virksomhederne vil i øvrigt blive påbudt at fremlægge dokumentation for, at ikke undersøgte partier af de omtalte kosttilskud overholder reglerne.
Fødevaredirektoratet vil snarest følge op med en ny undersøgelse af kosttilskud.