15. januar 2010

Fødevareministeren ønsker hurtig dansk vurdering af bisphenol A i sutteflasker

Bekymringen for eventuelle skadelige effekter af bisphenol A og Folketingets beslutning om et nationalt dansk forbud mod bisphenol A i sutteflasker får nu fødevareministeren til at bede om en ny dansk vurdering. Fødevarestyrelsen vil derfor nu anmode Fødevareinstituttet ved Danmarks Tekniske Universitet om at vurdere, om nye omfattende dyrestudier kan dokumentere, at bisphenol A i lave doser har skadelig effekt på udvikling af nervesystem eller adfærd.
EU-eksperternes nye vurdering af bisphenol A skulle være kommet i begyndelsen af 2010, men forventes nu tidligst i maj. Folketingets partier er utålmodige. Derfor skal en ny dansk vurdering, gennemføres inden udgangen af marts. Hvis vurderingen viser, at bisphenol A i små mængder er farligt i sutteflasker, kan den danne grundlag for indførelse af danske særregler.
 
”Forældre skal trygt kunne lade deres børn drikke af mælk fra sutteflasker. Derfor bad jeg allerede forrige år om, at der blev lavet nye omfattende dyrestudier. Nu er de nye videnskabelige undersøgelser så kommet, og vi venter på EU’s vurdering af resultatet. Den forventes tidligst i maj, og derfor vil det være godt med en hurtig dansk videnskabelig vurdering”, siger fødevareminister Eva Kjer Hansen.
 
Fakta
Der er i EU fastsat grænseværdier for indholdet af bisphenol A i materialer, der kommer i kontakt med fødevarer. Hverken Den Europæiske Fødevaresikkerhedsautoritet (EFSA) eller DTU, Fødevareinstituttet har hidtil vurderet, at der er videnskabeligt belæg for at ændre grænseværdierne.
 
På baggrund af en række dyreforsøg, hvor man har set på udviklingen af nervesystemet hos gnavere ved udsættelse for bisphenol A i mængder væsentligt lavere end de mængder, der hidtil var betragtet som uden skadelig effekt, bad Fødevareministeren i efteråret 2008 EFSA om at igangsætte et dyrestudie, som kan afklare eventuelle effekter ved lave doser. Denne undersøgelse er nu gennemført og er sendt til vurdering i en EFSA-ekspertgruppe. Vurderingen forventes færdig maj 2010, og først derefter skal der i EU tages stilling til gennemførelse af eventuelle nye beskyttelsesforanstaltninger.
 
På fødevareministerens opfordring har detailhandlen allerede taget initiativ til en frivillig udfasning af bisphenol A i sutteflasker i Danmark. Alle organiserede kæder og butikker, som dækker 95 pct. af markedet for sutteflasker, har fulgt opfordringen. Det forventes, at også uorganiserede specialbutikker m.v. vil følge opfordringen.
 
 
 

 



Kontakt
Kontorchef Christian Dons Christensen 33 92 34 47
Kontakt til fødevareministeren: Pressesekretær Thor Seierø: 33 92 20 50 / 20 91 59 01

Opdateret d.

15. januar 2010

Har du mistanke om svindel, sjusk, hygiejneproblemer eller andre uregelmæssigheder med fødevarer, så anmeld din mistanke til Fødevarestyrelsen